Blogumuzu www.gulkokulari.blogspot.com (bu adresten http://gullerledikis.blogspot.com/ adresine taşıdık. İzleyicilerimize ve sessiz takipçilerimize duyurulur.
Bizleri izlemeye alınız...

17 Temmuz 2012 Salı

Kız çocuk dantel etek

         Bu etek büyük kızıma geçen sene diktiğim bir etek. Pratik yine kalıp yok. Kolay bir etek, sadece biraz zaman alıcı.
Hiç ölçü kullanmadan uzun parçalar hazırladım. Tüller kız kardeşimin diktiği bir tülden arta kalan parçalardı. Kestiğim uzun parçalara overlok geçtim. Danteller de stogumdan. Dantel kenarlarına kıvırma ve overlok yapılmadı. Tüm parçalara makinede geniş ayar diktim, dikerken büzgü oluştu birazda elle ben ayarlama yaptım. Sonra uzun bir poplin üzerine bir sıra dantel, bir sıra tül parçaları diktim. En üste de bele göre ince lastik geçtim. Lastik üzerine hiçbir şey dikmedim. Etek kenarından da dikiş ve overlok geçtim. Tabi yan dikişi dikerken tül ve danteli dikmeyeceksiniz. En son yan dikiş tül ve dantelin açık kalan yerlerini diktik, tamamdır...
Stoklardan birkaç parça kumaş dantel,vs daha gitmiş oldu... En son resim geçen seneye ait bir resmi kızımın... Üzerindeki  tshırt de benden bir dıy...

Dıy Tshırt balerin boyama, balerinin eteği tül dikili, kalpler şifon ve tül aplike...

16 Temmuz 2012 Pazartesi

Miu kuş denemeleri

Takip etttiğim bloglardan Lachhen'in miu tshırt denemelerini not almıştım. Bu çanta kullanmadığım bir çantam idi. Hemen deneme tahtası oldu. Krem akrilik, yaldız boya ve vernik yerine oje.
Bilgisayar ekranın üzerinden kopya aldım, google görselleri sağolsun... Deneme oje kokusu hariç oldu. Sonra da şu postumdaki çantayı yapmıştım. Bu syh çanta evdeki iş çantam oldu. Ajandalar, şarjlar, fotograf makinası, kalemler vs...

 
Aslında bu resimde ojeler parlak çıkmış ama belli olmuyor. Sadece kuşların üzerine oje sürüldü.


Kesik kot ceketBol fotoğraflı bir posttur....
Bu ilk fotokopi resimleri çalıştığım iş yerlerinden birinde modelistlerimize gelen bir numune (gri ceket) ve nakıştan gelen kot parçalarının resimleri.  Gri ceket tanınmış bir firmanın ceketiydi. Zara mı Marc&Spencer mı biriydi ama.
Tabi ben bunları görürümde kalıplarını çıkarmam mı hemen kot parçalarından bir kalıp aldım. Ama deneme fırsatım biraz geç oldu. Uzun zamandır da dolabımda.  Beyaz, krem eteklerle çok daha güzel bir kombin oluyor. Benim diktiğim kot cekette en sondakiler. Kareli etek postumda giydiğim ceket...


 15 Temmuz 2012 Pazar

Leopar penye hırka Bu penye hırka alt kısmı lastikli bir hırka idi. Düzeltme için bir arkadaştan gelindiğinde hemen kalıbı dikkatimi çekti ve kalıbını çıkardım. Ön parça yaka içe kıvrılıp arka yakaya dikiliyor ama arkada yaka oyuğu yok. Ön kısmındaki bağcıklar bağlandığında ve ön de biraz boşluk bırakıldığında çok güzel bir duruşu var ve beli ince gösteriyor. Cepler yan dikişte açıklık bırakılarak dikilmiş. Arka tek parça.


 


Ön parça yukarı doğru uzun kesilip katlanıp arka yakaya dikiliyor.


Küçük kızım ben dikiş dikerken o da bulduğu kumaşları makineye getiriyor dikmeye (küçükken dizimin birinde oturtarak dikiş dikerdim), ahşap boyama yaparken de sulu boya yapıyor muhakkak yanımda, dergi karıştırıken kalıp çıkarırken o da çizip kesiyor...
Kırnapa dizdiği düğmeleri koluna bu şekilde bağlattı. Nasıl...

Kışlık örgü çanta


Hayır örmedim. Elimde örgü siyah bir kumaşım vardı. Gömlek yakalarına kullanılan telalardan kullanarak telaladım kumaşı ki kumaş tok dursun. Astar poplin ve iki cepli. Üste ise elimdeki ütü ile yapıştırılan yapıştırmalarımdan. Alt içten köşeler dikili. Çanta uzun, kızım bazen diktiğim çantalarından da kullanır kitap defterleri için rahat ......

14 Temmuz 2012 Cumartesi

Vual tunik

Bu tuniğimin kumaşı elimde olan fazla metrajlı kumaşlarımdandı.  Yaz için ideal kumaşlarımdandır vual kumaş. Ketenin kırışıklığına katlanırım derseniz ketende yazlık kumaşlar arasında kullanılacak bir kumaştır. Ama vual hem çabuk buruşmaz, içini belli etmez, desenlilerde düzlerde seçenek çoktur, incecik bir kumaş yani...
Bu kumaş önce anneme gömlek oldu, giydiği bir gömlekten kalıp çıkararak. Resimleyemiyorum, çünkü ömrünü doldurdu, bir iki sene önce dikmiştim. Diktiğim tuniğin ise yaka danteli sade olduğu için üzerine birkaç aksesuar ekledim. Diğer çiçek dantele de renkli tahta boncuklarla diktim tuniğe.
 
İster arkadan ister önden bağlamalı kemer...


 
Kol ucu iki kat kumaş, ilikli ...

 
Kol ucu geri katlanıp ilik içlerinden geçirilen ekstrafor bağlamalı...

13 Temmuz 2012 Cuma

İki tatlı, bir elbise

   İstanbul bugün biraz daha sıcak. Öğleye kadar bitirdiğim kızımın kot pantolonundan sonra (fotoğraf makinemde yine sorun var, çözemezsem cepteki resimleri ekleyebilirim.) Pazara kumaş karıştırmaya gitmek istesem de sıcak sıcak sıcak...
Sıcakta çocukları da parka gönderemediğimden ve tv ve bilgisayar da çok fazla vakit geçirmelerini istemediğimden biz de mutfakta iki hafif tatlı yaptık onlarla,  Yalancı tavuk göğsü ve çikolatalı bisküvi pastası.
    Çok acil ve hafif tatlı isteyenlere yalancı tavuk göğsü ideal bir sütlü tatlı. Süsleme size kalmış, çikolata sosu, tarçın (şekerinizi bastırmak için ideal).  Çikolata sosu yerine çikolataları kırıp sıcakken içine batırdık, eriyince karıştırdık. Tamamen tarçın veya çikolata ile kaplama göze hitap eden bir görsel olduğundan misafirleriniz için daha ideal. Bir kilo süte, 1 bardak şeker,3kahve fincanı un ve damla sakızlı şeker veya sakız ise tarifim. Tarifim usta ahçının, ustalık sertifikası almış kız kardeşim gül2 den...
Bisküvili pasta ise küçük kızım için... Hem onu oyalamak için, hem sevdiği bir tat. Süslemeler yine çocuklara ait. Haşlama mısır bizim evin demirbaşı çocuklar için oyalayıcı bir yiyecek, abur cuburdan iyidir değil mi.
    Haşlanmış mısırları derin dondurucuya koyarken bütün halde değilde tane olarak koyarız biz. Kesip ayırmak yerine aynı anda çatalla birkaç sıra tutarak çekerseniz çabuk koçandan ayırabilirsiniz.

Küçük kızımın bu elbisesini şu postta yayınlamıştım. Dün giymişken resimleyip sizlerle paylaşmak istedim. 


Kız çocuk pantolon

    Ne kadar uzun zaman olmuş bu kumaşı keseli. Her gün devamlı bir şeyler dikmeme rağmen şu postumda bahsettiğim kesilenlerden kalan çivit mavi, elektrik mavi ne derseniz o mavi pantolon dün bitmişti. Cepleri yeşil ve kiremit pantolonlar gibi arkaya değil bu kez öne kare şeklinde diktim. Fermuarlar stoğumdan.
Resim detayları şu şekilde;

 
Resimler dikiş sonrası ütülemeden. Aslında bu kadar bol değil, bel arka içten ayarlama lastikli.

 
Bu fermuarın bir esprisi yok. Stoklar biraz erisin diyerek her zaman elimi attığım kumaş ve aksesuarları bir yerlere iliştiriyorum. Öne fermuar bakarken bunu da çıkardım kartelalarımdan dikilecek burayı buldum, olsa da olmasa da misali değişik bir şey oldu.

 
Bu düğmeler alınan pantolonların yedek düğme poşetleri yine.. Karga burunla takıldı.

 
Ayrıca yedek düğme poşetleri arasından bulduğum bu taşlı çakma riveti de karga burunla cep kenarına iliştirdim. Düğme ve rivetleri önce sökecekle kumaşı delerek takıyorum..

Etekler


Kız kardeşlerimden gül2  geçen hafta bitirdiği ürünlerden sadece birkaçı. İlk etek Truvakar kol ceket,Dantel etek postumda bahsettiğim dantelin kalanını kız kardeşime vermiştim. Ben dantelli eteğimi korsajı saten garnili, cep ağzı biyeli ama cepsiz, cep biyesi düğmeli dikmiştim. Kız kardeşim bu dantelli eteği alt koyu astar kullanarak üstü ise sadece dantelden dikmiş.


 
Bu etek ise bitmeden resimledim, alttaki etekle aynı model. Cep üstleri apolet biye düğmeli. Bu modelin başka renkleride var dikilen. Aldığımız kumaşlar az olduğunda bu model en ideal pratik modelimiz. Henüz ben dikmesemde.

 
Üstteki modelde evazelik fazla ama bu lacisinde evazelik çok fazla değil bu yüzden dar model gibi çıkmış ama değil.

11 Temmuz 2012 Çarşamba

Çizgili tayt

Büyük kızıma dün diktiğim taytın resimlerini bel kısmı kaldığı için ekleyememiştim. Üzerindeki uzun penye tuniği ile... 
Benimde boyadığım dıy tshırtleri var kızımın ama üzerindeki penye gibi boyamalar yapabilmem için kumaş boyaları yerine tekstil kalemleri almam lazım acil.